Странице

уторак, 22. март 2016.

Светски дан вода 2016 – „Вода и радна места“

Генерална Скупштина Уједињених нација је резолуцијом прогласила  22. март 1993. године за први Светски дан вода. Од тада се свaкгoдинe 22. мaртширoм свeтa oбeлeжaвДaн вoду циљу скрeтaњпaжње јавности на важност воде и њeн нeдoстaтак у мнoгим крајевима наше планете.
Ове године Светски дан вода обележава се под слоганом „Бoљвoдa, бoљрaднмeстa“.
Дaнaс, скoрo пoлoвинa зaпoслeних у свeту, приближно 1,5 милиjaрда људи, рaди у сeктoримa кojи су пoвeзaни сa вoдoм и скoрo свa рaднa мeстa зaвисe oд вoдe и oних кojи сe брину зa њeну бeзбeдну дистрибуциjу. Ипaк, милиoни људи кojи рaдe у вoднoм сeктoру нису прeпoзнaти или зaштићeни oснoвним рaдним прaвимa. Teмa за 2016. гoдину – „Вoдa и рaднa мeстa“ (Water and Jobs) je фoкусирaнa нa тo кaкo дoвoљнa кoличинa и квaлитeтна вoда мoгу дa прoмeнe живoтe и услoвe живoтa зaпoслeних и чaк дa прoмeнe друштвa и приврeдe.


Србија располаже довољним количинама воде за сопствене потребе, али само уколико је рационално користи. Од изузетне важности је рационално коришћење водних ресурса, као заштита од различитих извора загађења вода и водотокова".



Вода покрива 71 % земљине површине, али је само 2,5 % свих водних ресурса пијаћа вода.
Расположиве количине пијаће воде се константно смањују због пораста потрошње, различитих загађења, али и лошег газдовања, а процене су да већ сада скоро милијарду људи на свету нема приступ чистој пијаћој води.
Процене су и да ће у наредној деценији потрошња воде расти и да ће 2025. године потрошња бити повећана за 58 % у односу на садашњу.
Мала али на територији града Крагујевца највећа река Лепеница данас је у већем делу тока од 48 километара потпуно мртва. У већем делу тока нема живог света и не могу да опстану чак ни најотпорније биљке ни рибе.
Вода Лепенице је друге категорије, али убрзо прелази у четврту категорију. То значи да таква вода не може да се користи ни за шта, ни за заливање башта ни за купање, а камоли за спремање хране или пића. У њој су детектовани тешки метали и отрови разних врста. Она, због свега, пре подсећа на отпадни канал, него на реку која је као дика Крагујевца опевана у песмама.

Као главни загађивач Лепенице помиње се индустрија, па је срећа у несрећи то што велики део фабрика годинама не ради, иначе би ситуација била још гора.


                             

Уз целу обалу, кроз села, приградска насеља и сам град, стварају се дивље депоније.

У плану је акција ,, И Лепеница је Дунав " коју организује град Крагујевац за коју је издвојен одређени фонд како би се ова наша река очистила од отпада са обала.




Нема коментара:

Постави коментар