Странице

четвртак, 31. децембар 2015.

Рибарска бања



Ове године, због страшних поплава које су нас задесиле, плаже на нашим највећим рекама и околним језерима (Ада Циганлија, Сребрно језеро…) неће бити толико популарне, те ћемо фокус лета у Србији усмерити на бање, неправедно запостављене краљице српског туризма.

Једна од бања коју би требало да упознате ове године, ако већ нисте, је Рибарска бања, лечилиште и све популарније летовалиште изузетне архитектуре и занимљиве историје.

Рибарска бања се налази у подножју планине Јастребац у котлини Рибарске реке, 34км од Крушевца, стотинак од Ниша и око триста од Београда.


Име је, према легенди, добила по рибарима који су за кнеза Лазара на оближњем потоку пецали најбољу пастрмку.

Историја Рибарске бање

За лековита својства Рибарске бање знали су још и Римљани, о чему сведоче археолошки остаци из ИВ века који се налазе у околини бање. У XII веку, Рибарску бању око пунoleтства добија српски Жупан Стефан Немања. Настанак купатила се по легенди везује за доба Царице Милице (XIV век), која је по неким изворима, долазила у Рибарску Бању како би одржавала своју лепоту.

Турци су у XVI веку у бањи изградили хамам (комплекс јавних купатила и базена) који је обновљен 1853. за време кнеза Александра Карађорђевића. Рибарска Бања је више пута страдала у разним ратовима а Турци су је разорили 1876. и све је уништено осим главног купатила.

Краљ Петар I Карађорђевић свечано је отворио бању и започео је њену обнову почетком XX века. Он је био и један од најчешћих гостију бање, као војник је овде лечио костобољу. Имао је скроман смештај у вили Србија. У знак поштовања и захвалности, становници бање су њему у част направили „краљеве степенице“.
Бања данас

Данас ова бања поред лековитих својстава може да се похвали хотелима и вилама изузетне лепоте са почетка прошлог века, са укусом уређеним парком и зеленим површинама, али и све већим бројем младих који откривају предности викенд предаха у нашим бањама. Издвајају се луксузне виле саздане између 1904. и 1907. године, које носе имена југословенских бановина – Србија, Босна, Херцеговина, Црна Гора, Славонија, Далмација…

Рибарска бања је једна од „српских краљевских бања“, будући да су у њој боравили и лечили се бројни српски краљеви и краљице. У оквиру модерног спа центра данас постоји и бисерна када Драге Машин.

У бањи постоји шест извора минералне  сумпоровите и слабо алкалне салиничне воде (38 C), један извор хладне воде (16° C) – једина акратопега (вода температуре мање од 20° C и минерализације 500–1000 мг/л) на Балкану, и један млаке сумпоровите (28°C). Поред минералне воде, захваљујући положају у тесној котлини подно Великог Јастрепца, Рибарска бања има специфичну климу због чега има статус ваздушне бање.

Током летње сезоне, у бањи се организују бројне спортске, културне и гастрономске манифестације. Неке од најпопуларнијих су бициклистичка трка, сплаварење Јужном Моравом, ликовна колонија и етно фестивал хране, музике и старих заната.

У околини бање све више се развија сеоски туризам.

Рибарску бању годишње посети око 60.000 туриста, од којих су 12% страни гости, и тај број је последњих десетак година у порасту.
Занимљивости у близини

У близини Рибарске бање налазе се популарни туристички центри Велики и Мали Јастребац, Крушевац – престоница кнеза Лазара, као и манастир Наупаре из XIV века. У непосредној околини бање постоје стазе за шетњу и бициклизам.
Из бање се организују излети до Крушевца и Ниша,  манастира Наупаре, Велуће, Каленић и др.


Ribarska Banja

Нема коментара:

Постави коментар